Pratenichki sostav
 
Пратенички состав

Четврток, 28 декември 2017 година

Неформална средба на претседателот Џафери со претставници на медиумите

Денеска, претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, имаше неформална средба со претставниците на медиумите.

Средбата се одвиваше во пријатна и срдечна атмосфера, а новинарите имаа можност непосредно да постават прашања до претседателот Џафери. 

повеќе...

Среда, 27 декември 2017 година

Претседателот Џафери подари новогодишни пакетчиња

Претседателот на Собранието на Република Македонија г. Талат Џафери, денеска им подари новогодишни пакетчиња на учениците во посебното основно училиште - „Иднина“ и на децата на Универзитетската клиника за детски болести, Оддел Онкологија.

повеќе...

Понеделник, 25 декември 2017 година

Свечена изјава на новоизбраниот државен јавен обвинител

Новоизбраниот државен јавен обвинител, г. Љубомир Јовески, денеска даде свечена изјава пред претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери.

повеќе...

Четврток, 21 декември 2017 година

Посета на претседателот Џафери на општина Пустец

Во склоп на официјалната посета на делегацијата предводена од претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, на Република Албанија, се оствари посета на општина Пустец.

повеќе...

Четврток, 21 декември 2017 година, Тирана

Средба на претседателот Џафери со вицепремиерката на Албанија, г-ѓа Сенида Меси 

Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери оствари средба со заменик-претседателката на Владата на Република Албанија, г-ѓа Сенида Меси. 

На почетокот на средбата, заменик-претседателката на Владата на Република Албанија, изрази задоволство од можноста да се сретне со претседателот на Собранието и да разменат мислења во насока на унапредување на  односите меѓу двете земји. 

повеќе...

Среда, 20 декември 2017 година, Тирана

Средба на претседателот Џафери со претседателот на Демократската партија на Албанија, г. Љуљзим Баша

Претседателот Џафери истакна дека од особена важност е негувањето на добрососедските односи со пријателска Албанија, бидејќи двете земји споделуваат заеднички интереси. Во таа насока, претседателот Џафери истакна дека Република Македонија и Република Албанија имаат иста стратешка определба – целосна интеграција во Европската унија и за тоа треба да придонесуваат сите политички чинители. 

повеќе...

Среда, 20 декември 2017 година, Тирана

Средба на претседателот Џафери со претседателот на Република Албанија, г. Илир Мета 

Средбата се одвиваше во пријатна и топла атмосфера, што е знак на одличните билатерални односи меѓу двете соседски земји кои немаат помеѓу себе отворени прашања и тоа беше заедничка констатација на обострано задоволство на двете страни. 

повеќе...

Среда, 20 декември 2017 година, Тирана

Претседателот Џафери во официјална посета на Република Албанија 

На покана од претседателот на Собранието на Република Албанија, г. Грамоз Ручи, Делегација предводена од претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, е во официјална посета на Република Албанија. Во состав на делегацијата се пратениците кои се воедно и членови на Групата за соработка со Парламентот на Албанија: г. Ејуп Алими, г-ѓа Бети Рабаџиевска-Наумовска и г. Реџеп Мемеди.

повеќе...

Понеделник, 18 декември 2017 година

Средба на претседателот Џафери со министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, г. Петер Зијарто  

Денеска, претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, оствари средба со министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, г. Петер Зијарто. 

Претседателот Џафери, посакувајќи му добредојде на гостинот, изрази задоволство од пријателските односи помеѓу двете земји, со констатација дека немањето отворени прашања претставува добра основа за градењето и понатамошното продлабочување на соработката на сите нивоа, вклучително и на парламентарно ниво. 

повеќе...

Сабота, 16 декември 2017 година

Претседателот Џафери му оддаде почит на романскиот крал Михаил Први 

Денес со највисоки државни и воени почести беше погребан кралот Михаил Први на Романија.

Делегацијата на Република Македонија составена од претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери и вицепремиерот Кочо Анѓушев, придружувана од амбасадорот на Република Македонија во Романија, му оддадоа почит на Кралот на мисата која што се одржа во Кралската палата.

повеќе...

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • ...
  • 13
  •