Активности

Сабота, 21 април 2018 година

Други средби на претседателот Џафери во рамките на официјалната посета во Република Турција

Во продолжение на официјалната посета во Република Турција на претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, се остварија и две средби во Истанбул, на кои, исто така, присуствуваа и другите членови на Делегацијата, односно г. Весел Мемеди, потпретседател на Собранието, г. Енес Ибрахим, претседател на Пратеничката група за соработка со Парламентот на Република Турција и г. Јусуф Хасани, член на Пратеничката група за соработка.

повеќе...

Петок, 20 април 2018 година

Комисијата за култура во работна посета на Македонската опера и балет и Националната галерија на Македонија

Работната група на Комисијата за култура на Собранието на Република Македонија, во состав: Ирена Стефоска, Никица Корубин, Весна Дамчевска-Илиевска, Славица Шуманска-Митева и Крсто Јовановски, на 18 април 2018 година, оствари работна посета на Македонската опера и балет и Националната галерија на Македонија.

повеќе...

Петок, 20 април 2018 година

Средба на претседателот Џафери со претседателот на Република Турција, г. Реџеп Таип Ердоган

Претседателот на Собранието на Република Македонија г. Талат Џафери, во рамките на официјалната посета на Република Турција, во Анкара, се сретна со претседателот на Република Турција, г. Реџеп Таип Ердоган. На средбата присуствуваа и пратениците: г. Весел Мемеди, г. Енес Ибрахим, и г. Јусуф Хасани.

повеќе...

Четврток, 19 април 2018 година

Средба на претседателот Џафери со претседателот на Големото национално собрание на Република Турција, г. Исмаил Кахраман

Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, во придружба на пратениците: г. Весел Мемеди, потпретседател на Собранието; г. Енес Ибрахим, претседател на Пратеничката група за соработка со Парламентот на Република Турција и г. Јусуф Хасани, член на Пратеничката група за соработка, денеска ја започна официјалната посета на Република Турција со посета на Мавзолејот на Ататурк, каде положи венец и се потпиша во Златната книга.

повеќе...

Четврток, 19 април 2018 година

Комисијата за европски прашања во официјална посета на Софија

Делегацијата на Комисијата за европски прашања, предводена од претседателот на Комисијата на Собранието на Република Македонија,  г.  Артан Груби, заедно со членовите на Комисијата, г-ѓа Јулиана Николова, г-ѓа Татјана Прентовиќ и г. Трајчо Димков во рамките на официјалната посета на Република Бугарија, денеска остварија средба со заменик претседателот на владата и министерка за надворешни работи на Република Бугарија, г-ѓа Екатерина Захариева. 

повеќе...

Четврток, 19 април 2018 година

Обраќање на високиот претставник на ЕУ, г-ѓа Федерика Могерини 

Во Собранието на Република Македонија денеска на  43. седница свое обраќање имаше Високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика на Европската унија и заменик претседател на Европската комисија, г-ѓа Федерика Могерини.

повеќе...

Среда, 18 април 2018 година

Десетта седница на Комисијата за земјоделство, шумарство и водостопанство

Комисијата за земјоделство, шумарство и водостопанство на Собранието на Република Македонија, на 10. Седница одржана на 17 април 2018 година, како матично работно тело, во второ читање ги разгледа:

повеќе...

Среда, 18 април 2018 година

Извештајот е обврска да продолжиме со реформите на патот кон ЕУ

Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, денеска оствари средба со комесарот за европска добрососедска политика и преговори за проширување, г. Јоханес Хан, кој официјално го врачи Извештајот за напредокот на Република Македонија за 2017 година на Европската комисија. 

повеќе...

Среда, 18 април 2018 година

Средба на Комисијата за транспорт, врски и екологија со вишиот експерт за медиуми, г-ѓа Жељка Лекиќ-Шубашиќ

Комисијата за транспорт, врски и екологија вчера одржа средба со г-ѓа Жељка Лекиќ-Шубашиќ, виш експерт за медиуми и заменик-лидер на Проектот финансиран од ЕУ „Поддршка на медиумите на јавните служби во Западен Балкан“.

повеќе...

Вторник, 17 април 2018 година

Средба на Комисијата за надворешна политика со Делегација на Чешката Република предводена од г. Јири Шестак, потпретседател на Сенатот 

На средбата, со која претседаваше г. Антонијо Милошоски, претседател на Комисијата за надворешна политика, а присуствуваа членовите на Комисијата: Ивана Туфегџиќ, Јагода Шахпаска, Илија Николовски, Ане Лашкоска и Емилија Александрова, беше истакнато дека дипломатските односи меѓу двете земји, ги карактеризира пријателство и соработка во повеќе полиња.

повеќе...

  • 1
  • 2
  • 3
  • ...
  • 38
  •