Tetor dhe nëntor 1998
REZULTATET NGA ZGJEDHJA E DEPUTETËVE NË KUVENDIN E REPUBLIKËS SË MAQEDONISË
Zgjedhja e deputetëve u bë sipas sistemit të përzier: proporcional dhe shumicë.
PPD 12% AD 11% PPDSH - PDP 9 % PLD dhe PDM 3% PSM 1% LRM 1% VMRO - DPMNE 40% LSDM 23%
Rezultatet sipas sistemit PROPORCIONAL:
VMRO-DPMNE 312.669 VOTA
1. Lupço Georgievski
Lupço Jakimovski nga 30.11.1998
Vasil Eftimov nga 1.2.1999
2. Nikolla Klusev
Florovski Aleksandar nga 30.11.1998
3. Dosta Dimovska
Aleksandar Pandov nga 30.11.1998
4. Boris Stojmenov
Gjulistana Markovska nga 30.11.1998
5. Dimitar Dimitrov
Goran Rafajllovski nga 30.11.1998
Gjorgji Kotevski nga 15.1.1999
Renata Kerpiçoska Bosheska nga 26.11.2001
6. Luben Paunovski
Dellçe Ickov nga 10.1.2000
7. Filip Petrovski
Zharko Jankovski nga 15.12.2001
8. Stojan Bogdanov
Mihajllo Georgievski nga 30.11.1998
9. Gjorgji Naumov
Rubens Naumovski nga 30.11.1998
10. Martin Trenevski
Voisllav Stojanoski nga 30.11.1998
11. Tomisllav Stojanovski
LSDM 279.799 vota
1. Branko Cërvenkovski
2. Tito Petkovski
3. Bllagoj Hanxhiski
4. Aleksandar Geshtakovski
5. Lubomir Popovski
6. Nikolla Popovski
7. Radmilla Sheqerinska
8. Ilinka Mitreva, nga 13.5.2001 anëtare e Qeverisë së RM
Taki Fiti nga 28.6.2001
9. Gjorgji Spasov
10.Llazar Kitanoski
PPD-PPDSH - PDP 214.360 vota
1. Iljaz Halimi
2. Naser Ziberi
3. Jonuz Abdullai
4. Abdyladi Vejseli
5. Hisni Shaqiri
më 16.11.2001 mandatin e marrë deputetit
Qani Aliu
6. Kastriot Haxhirexha
nga 28.2.2001 deputet i pavarur
7. Aliriza Lloga
Demush Bajrami nga 24.1.2001
8. Olloman Sulejmani
nga 13.5.2001 nënkryetar i Kuvendit të RM
AD 119.352 vota
1. Vasil Tupurkovski
Ilija Prankoski nga 2.12.1998
nga 6.2.2001 anëtar i VMRO-DPMNE-së
2. Radmilla Kiprijanova - Radovanoviq
Alija Shahiq nga 30.11.1998
nga 30.11.2000 deputet i pavarur
3. Savo Klimovski nga 14.12.2001 deputet i pavarur
nga 22.5.2002 anëtar i Qendrës demokratike
4. Stojan Popov
nga 14.12.2001 deputet i pavarur
nga 22.5.2002 anëtar i Qendrës Demokratike
PLD, Partia Demokratike Maqedonase 77.788 vota
1. Petar Goshev
2. Stojan Andov
nga 27.12.1999 anëtar i Partisë Liberale
Rezultatet sipas sistemit TË SHUMICËS:
Rrethi i parë i mbajtur më 18 tetor 1998.
Nr.
rendor |
Deputeti |
Partia |
Njës.
zgj. |
Qyteti |
1. |
Krale Spançevski |
VMRO -
DPMNE dhe AD |
5 |
Pjesë e Koçanit, Çeshinovës, Obleshevës, Zërnovci |
2. |
Vanço Çifliganec |
LSDM |
9 |
Pjesë e Radovishit, Konçe |
3. |
Mitko Kirov |
VMRO -
DPMNE dhe AD |
11 |
Pjesë e Strumicës, Kuklishit |
4. |
Pande Tomov |
VMRO -
DPMNE dhe AD |
12 |
Pjesë e Radovishit, Podaresh, Vasilevë, pjesë e Bosilevës |
5. |
Lubisav Ivanov |
Partia Socialiste |
15 |
Kratovë, pjesë e Kumanovës, Orashac dhe Kleçovicë |
6. |
Millojko Angellovski |
LSDM |
16 |
Kriva Pallankë dhe Rankovce |
7. |
Asllan Selmani |
PPD |
21 |
Likovë |
8. |
Goran Nevenovki |
VMRO - DPMNE dhe AD |
32 |
Pjesë e Manastirit, Bistricës |
9. |
Fadil Bajrami
nga 28.2.2001
deputet i pavarur |
PPDSH - PDP |
42 |
Pjesë e Sërmnovës, e Kërçovës, Osllomej, Zajas
|
10. |
Aziz Pollozhani |
PPD |
44 |
Pjesë e Strugës, Dellogozhdë, pjesë e Llabunishtës, Veleshtë |
11. |
Ilija Iloski |
LSDM |
49 |
Pjësë e Ohrit, Belçishtë, Kosell dhe pjesë e Mesheishtës |
12. |
Dimitar Buzlevski |
LSDM |
50 |
Pjesë e Resnjës |
13. |
Mersel Bilalli |
PPD |
52 |
Gostivarit, Negotinës së Pollogut, Vrapçishtës, Çegranit. |
14. |
Iljaz Sabriu
nga 2.10.2000 deputet i pavarur,
nga 28.6.2001
Ambasador i Republikës së Maqedonisë |
PPD |
55 |
Pjesë e Bërvenicës, Kamenjanit dhe Bogovinës |
15. |
Abdulla Aliu |
PPD |
56 |
Pjesë e Tetovës, Kamenjanit, Bagovinës, Shipkovicë |
16. |
Arben Xhaferi |
PPDSH -
PDP |
58 |
pjesë e Tetovës |
17. |
Bilall Lutfii |
PPDSH -
PDP |
59 |
Xhepçishtë dhe pjesë e Tearcës |
18. |
Abdurahman Aliti |
PPD |
60 |
Pjesë e Bërvenicës, Zhelinë dhe Pjesë e Jegunovcës |
19. |
Ismet Ramadani |
PPD |
64 |
Haraçinë, pjesë e Gazi Babës |
20. |
Koce Trajanovski |
VMRO -
DPMNE dhe AD |
65 |
Petrovec, Ilinden dhe pjesë e Gazi Babës |
21. |
Kiril Andonovski |
VMRO - DPMNE dhe AD |
69 |
Pjesë e Kisella Vodës
|
22. |
Mevlan Tahiri
nga 2.10.2000 deputet i pavarur |
PPD |
75 |
Pjesë e Qendrës |
23. |
Rizvan Sulejmani |
PPD |
81 |
Pjesë e Sarajit, Kondovë |
Rrethi i dytë i mbajtur më 1 nëntor 1998
Nr.
rendor |
Deputeti |
Partia |
Njës.
zgj. |
Qyteti |
1. |
Dispina Markovska |
VMRO - DPMNE dhe AD |
1 |
Berovë, Pehçevë, Bllatec |
2. |
Goranço Trajkov |
VMRO -DPMNE dhe AD |
3 |
Vinicë, pjesë e Makedonska Kamenicës, Orizare |
3. |
Zllatko Stojmenov
nga 24.8.2001
anëtarë i VMRO - VMRO,
nga 27.2.2002
anëtar i VMRO - Maqedonase |
VMRO -DPMNE dhe AD |
6 |
Pjesë e Shtipit |
4. |
Millanço Çerkezov
nga 24.8.2000
anëtar i VMRO-VMRO |
VMRO -DPMNE dhe AD |
7 |
Pjesë e Shtipit |
5. |
Sllobodan Danevski
nga 27.12.1999
anëtar i Partisë Liberale |
PLD, Partia Demokratike |
8 |
Shën Nikollë, Llozovë |
6. |
Sllobodan Qosev |
VMRO -DPMNE dhe AD |
10 |
Pjesë e Strumicës
|
7. |
Vanço Pançev |
VMRO -DPMNE dhe AD |
13 |
Pjesë e Bosillovës, Novo Sellë, Kuklish, Murtino |
8. |
Dragan Mitevski |
LSDM |
17 |
Pjesë e Kumanovës |
9. |
Nenad Ristovski
nga 24.8.2000
anëtar i VMRO-VMRO
nga 27.2.2002
anëtar i VMRO - Maqedonase |
VMRO -DPMNE dhe AD |
18 |
Pjesë e Kumanovës |
10. |
Çedomir Kralevski |
VMRO -DPMNE dhe AD |
19 |
Pjesë e Kumanovës |
11. |
Bllagoj Stojkovski |
LSDM |
20 |
Pjesë e Kumanovës dhe Nagoriçani i Vjetër |
12. |
Risto Todorov |
LSDM |
22 |
Vallandovë, Bogdanci dhe Dojrani i Vjetër |
13. |
Risto Spanakov
nga 30.11.2000
deputet i pavarur,
nga
25.4.2001
anëtar i Demokracisë së Re |
AD dhe VMRO -DPMNE |
23 |
Gjevgjeli dhe Miravci |
14. |
Ilija Gjorgjiev |
LSDM |
24 |
Negotinë dhe Demir Kapi |
15. |
Ilija Pemov |
VMRO -DPMNE dhe AD |
25 |
pjesë e Kavadarit
|
16. |
Pavle Todorovski
nga 30.11.2000
deputet i pavarur,
nga 25.4.2001
anëtar i Demokracisë së Re |
AD dhe VMRO -DPMNE |
26 |
pjesë e Kavadarit dhe Konopishte |
17. |
Natalija Markoviq-Dimova
nga 25.4.2001
anëtare e Demokracisë së Re |
AD dhe VMRO -DPMNE |
27 |
pjesë e Velesit, Bogomilla, Çashka dhe Izvori
|
18. |
Marika Jordanova |
VMRO -DPMNE dhe AD |
28 |
pjesë e Velesit |
19. |
Goranço Llazov |
VMRO -DPMNE dhe AD |
29 |
pjesë e Velesit dhe Gradsko |
20. |
Vesna Jovanovska |
VMRO -DPMNE dhe AD |
30 |
pjesë e Manastirit |
21. |
Sllobodan Garçeski |
VMRO -DPMNE dhe AD |
31 |
pjesë e Manastirit |
22. |
Nikolla Jovanov
nga 14.12.2001
deputet i pavarur |
AD dhe VMRO -DPMNE |
33 |
pjesë e Manastirit, pjesë e Bistricës, Capari
|
23. |
Zvonko Mirçeski
nga 24.8.2000
anëtar i VMRO-VMRO,
nga 13.5.2001 kryetar i Kuvendit të RM,
nga 27.2.2002 anëtar i VMRO - Maqedonase |
VMRO -DPMNE dhe AD |
35 |
pjesë e Prilepit |
24. |
Trajko Geshoski
nga 6.2.2001 anëtar i VMRO - DPMNE |
AD dhe VMRO -DPMNE |
36 |
pjesë e Prilepit |
25. |
Zharko Karaxhoski |
VMRO -DPMNE dhe AD |
37 |
pjesë e Prilepit |
26. |
Kiril Nasteski |
LSDM |
38 |
Dollnen, Topollçan, Krivogash, Vitolishte |
27. |
Naqe Stojanovski |
LSDM |
39 |
D.Hisar, Sopotnicë, Krushevë, dhe Zhitoshe |
28. |
Ace Sajkoski |
VMRO -DPMNE dhe AD |
40 |
pjesë e Kërçovës
|
29. |
Zamir Dika |
PPDSH dhe PDP |
43 |
Dibër, dhe Qendra e Zhupës |
30. |
Stojan Kovaçevski |
LSDM |
45 |
pjesë e Strugës, Mesheistë |
31. |
Tanas Trajkoski |
LSDM |
46 |
Pjesë e Strugës, Llukovë, pjesë e Lllabunishtës, Vevçani |
32. |
Tomisllav Petrovski
nga 6.2.2001 anëtar i VMRO -DPMNE |
AD dhe VMRO -DPMNE |
48 |
Pjesë e Ohridit |
33 |
Latif Pajkoski nga 7.12.1999 anëtar i Partisë Liberale
nga 2.6.2002 anëtar LSDM |
Partia Liberar-demokrate dhe Partia Demokratike |
51 |
Pjesë e Gostivarit, Rostushë, Anet e Mavrovës |
34 |
Sejfedin Haruni |
PPD |
53 |
pjesë e Gostivarit, Vrutoku, Negotina e Pollogut, Vrapçishte |
35 |
Muhamed Tairi |
PPDSH - PDP- |
54 |
pjesë e Gostivarit dhe Banjica e Poshtme. |
36. |
Borisllav Trpovski |
LSDM |
57 |
pjesë e Tetovës |
37 |
Aleksandar Tërpevski |
VMRO -DPMNE dhe AD |
62 |
pjesë e Gazi Babës |
38
s |
Gjorgji Todorov
nga 24.8.2000 anetar i VMRO-VMRO
nga 27.2.2002 anëtar i VMRO -Maqedonase |
VMRO-DPMNE dhe AD |
63 |
Pjesë e Gazi Babës |
39 |
Lupço Anushev nga 14.12.2001 deputet i pavarur |
AD dhe VMRO -DPMNE |
67 |
pjesë e Kisella Vodës |
40 |
Ilija Llazarov |
VMRO-DPMNE dhe AD |
68 |
pjesë e Kisella Vodës |
41 |
Vase Mançev |
AD dhe VMRO -DPMNE |
70 |
pjesë e Kisella Vodës |
42 |
Dimitar Batkoski |
VMRO -DPMNE dhe AD |
71 |
pjesë e Kisella Vodës dhe pjesë e Sopishtes |
43 |
Radomir Karangeleski nga 14.12.2001 deputet i pavarur,
nga 22.5.2002 anëtar i Qendrës Demokratike |
AD dhe VMRO -DPMNE |
72 |
pjesë e Qendrës |
44 |
Nano Ruzhin nga 30.5.2001 ambasador i Republikës së Maqedonisë |
LSDM |
73 |
pjesë e Qendrës |
45 |
Ilija Filipovski nga 13.5.2001 anëtar i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë |
LSDM |
74 |
pjesë e Qendrës |
46 |
Danillo Gligoroski |
VMRO -DPMNE dhe AD |
76 |
pjesë e Karposhit |
47 |
Vasil Gaxhoski |
VMRO -DPMNE dhe AD |
77 |
pjesë e Karposhit |
48 |
Aleksandar Talevski |
VMRO -DPMNE dhe AD |
78 |
pjesë e Karposhit dhe Sarajit |
49 |
Valentina Bozhinovska |
VMRO -DPMNE dhe AD |
79 |
pjesë e Sarajit dhe Gjorçe Petrovit |
50 |
Jordan Boshkov
nga 26.11.2001 anëtar i PL |
VMRO -DPMNE dhe AD |
80 |
pjesë e Gjorçe Petrovit |
51 |
Vangel Simev nga 24.8.2000 anëtar i VMRO -VMRO
nga 27.2.2002 anëtar i VMRO -Maqedonase |
VMRO -DPMNE dhe AD |
82 |
pjesë e Çuçer Sandevës dhe pjesë e Çairit |
52 |
Millan Stavrev |
VMRO -DPMNE dhe AD |
83 |
pjesë e Çairit |
53 |
Fatmir Etemi |
PPDSH -PDP |
84 |
pjesë e Qendrës dhe Çairit |
54 |
Amdi Bajram |
Lidhja e Romëve nga Maqedonia |
85 |
pjesë e Çuçer Sandevës dhe Shuto Orizare |
Rivotimi i mbajtur më 15 nëntor 1998.
nr.
rendor |
Deputeti |
Partia |
njës.
zgj. |
Qyteti |
1 |
Mirko Ivanov |
LSDM |
2 |
Delçevë dhe pjesë e Makedonska Kamenicës |
2 |
Vanço Gjorgiev |
LSDM |
4 |
pjesë e Koçanit |
3 |
Çedo Petrov nga 25.4.2001 anëtar i Demokracisë së Re |
AD dhe VMRO -DPMNE |
14 |
Pjesë e Çeshint dhe Obleshevës, Probiship, Zletovë dhe Karbinci |
4 |
Vllado Sugarevski |
VMRO -DPMNE dhe AD |
34 |
pjesë e Manastirit, Bistricës, Novaci, Baçi, Staravina, Mogilla, Kukureçani, Dobrusheva |
5 |
Lupçe Risteski |
VMRO -DPMNE dhe AD |
41 |
Makedonski Brod, Samokova, Plasnica, pjesë e Sërmovës, Kërçovës, Drugova dhe Vraneshnica |
6 |
Mitko Tilevski |
VMRO -DPMNE dhe AD |
47 |
pjesë e Ohrit |
7 |
Borçe Sibinovski |
VMRO -DPMNE dhe AD |
61 |
pjesë e Tetovës, Tearcës, Brvenicës,J egunovcës, Vratnicës |
Rivotimi i mbajtur më 24 janar 1999
Nr.
rendor |
Deputeti |
Partia |
Njës. Zgj. |
Qyteti |
1. |
Nazmi Kadriu |
PPDSH-PDP |
66 |
Sopishte, Studeniçan, Zelenikovë |
RAPORT
për zgjedhjet e mbajtura plotësuese për zgjedhjen e një deputeti në Njësitë zgjedhore numër 73 dhe 74- pjesë e Komunës Qendër
mbajtur në shtator 2001
Rrethi i parë i mbajtur më 9 shtator 2001
Asnjëri nga kandidatët për zgjedhje të deputetëve në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë nuk e fitoi shumicën e duhur të votave.
Rrethi i dytë i mbajtur më 23 shtator 2001.