Pratenichki sostav
 
LEGJISLATURA E DEPUTETËVE


REZULTATET NGA ZGJEDHJA E DEPUTETËVE NË KUVENDIN E REPUBLIKËS SË MAQEDONISË TË MBAJTUR MË 5 KORRIK 2006

 

Koalicioni VMRO-DPMNE (VMRO-PARTIA DEMOKRATIKE PËR UNITET NACIONAL MAQEDONAS); PARTIA LIBERALE E MAQEDONISË; PARTIA SOCIALISTE E MAQEDONISË; LIDHJA DEMOKRATIKE; PARTIA PËR LËVIZJEN E TURQVE NË MAQEDONI; LIDHJA E ROMËVE NGA MAQEDONIA;


1. AVIROVIQ VLLADANKA

2. ANDOV STOJAN

3. BONEVA SILVANA

4. VELJANOSKI TRAJKO

5. VITANOV ZORAN

6. GELLOVA STOJANOVA SONJA

7. GEORGIEVSKI LUBISHA

8. GINEV JOVAN

9. GJORGJESKA RUZHA

10. GJORÇEV VLLADIMIR

11. GROZDANOV CVETKO

12. GRUEVSKI NIKOLLA
i zgjedhur për kryetar të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë më 26.8.2006
Në atë vend: SPASENOVSKI ALEKSANDAR deputet nga 14.9.2006

13. DAMESKI PANÇE

14. DANVESKI TOME

15. DERKOSKI OLIVER

16. DIMESKA KATERINA

17. DIMITROVSKI RATKO

18. DIMOVSKI ILIJA

19. DULIQ BLLAGORODNA

20. IVANOV LUBISAV-XINGO

21. IVANOVSKA JAGOTKA

22. JAKIMOVSKA SVETLLANA

23. JANKULLOVSKA GORDANA
    e zgjedhur për ministre të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë
    më 26.8.2006
Në atë vend: GJORGJIEVSKI VELE deputet nga 14.9.2006

24. KITANOSKI ILIJA

25. KONJANOVSKI ZORAN
i zgjedhur për ministër të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë më    26.8.2006
Në atë vend: KIPARIZOVSKA KËRSTESKA ANITA deputete nga 14.9.2006

26. KOCEV VANÇO

27. KRSTEVSKI ZORAN
dorëheqje më 27.9.2006
Në atë vend: ANDONOVSKA MARIJA deputete nga 29.9.2006

28. LLALLÇEVSKA RISTANKA


29. MARKOSKI GOCE
ndërprerje të mandatit për shkak të vdekjes më 03.04.2008
në atë vend: NASTESKI DRAGAN deputet nga 9.4.2008
 
30. MILLOSHOSKI ANTONIJO
i zgjedhur për ministër të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë më 26.8.2006 në vend të tij: DIMITRIEVSKI DARKO deputet nga 14. 9.2006

31. NIKOLLOSKI ALEKSANDAR

32. PAÇEMSKI MILE

33. PETROV GORAN

34. POP- ARSOV PETAR

35. SALIU SHABAN
 
36. SLLAVESKI TRAJKO
i zgjedhur për ministër të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë më 26.8.2006
në atë vend: PETRESKI ZORAN deputet nga 14.9.2006

37. STANÇEVSKA NADA

38. STEFANOFSKA ANETA

39. STOJANOV RISTO

40. TANÇEVA TULIEVA NADICA

41. TASHEVA VIOLETA

42. TRAJANOV PAVLE

43. ÇINGOSKI VLLATKO
dorëheqje më 27.9.2006
në atë vend: KËRSTEVSKI STOJÇE deputet nga 29.9.2006

44. SHAMBEVSKI OLIVER

45. SHUTAROV VASKO


Koalicioni PËR MAQEDONINË SË BASHKU

1. BENDEVSKA VESNA

2. BUÇKOVSKI VLLADO

3. GERAMITÇIOSKI TALE

4. GEÇEV ILIJA
dorëheqje më 25.8.2006
në atë vend: KIROV ACO deputet nga 14.9.2006

5.  GËRKOVSKA SLLAVICA

6.  ZHERNOVSKI ANDREJ

7.  IVANOVA CVETANKA

8.  IVANOVSKI IGOR

9.  ILOSKI ILIJA
dorëheqje më 25.8.2006
në atë vend: GESHTAKOVSKI KIRE deputet nga 14.9.2006

10.  KITANOVSKI LLAZAR

11.  KONDARKO BORIS

12.  QURKÇIEV NIKOLLA

13.  MAKRADULI JANI

14.  MANASIJEVSKI JOVAN

15. MITREVA ILINKA

16.  MLLAQDENOVSKA GJORGJIEVSKA MERI

17.  MUSTAFA NEXHDET

18. NAJDOVSKI SLLOBODAN

19. NEZIRI HADI

20. NIKOLLOV MARJANÇO

21.  PENOV RISTO

22.  POPOVSKI NIKOLLA

23. RAHIQ ESAD

24.  RILLKOSKI NIKOLLA

25. SERAFIMOV VLLATKO

26. SPASOVSKI OLIVER

27.  STOILLKOVIQ IVAN

28. TOPUZOVA KAREVSKA ROZA

29. FILIPOVA VERICA

30. HASIPI KENAN

31. CVETANOVSKA BLLAGORODNA

32. SHEQERINSKA RADMILLA


Koalicioni BASHKIMI DEMOKRATIK PËR INTEGRIM (BDI); PARTIA PËR PROSPERITET DEMOKRATIK (PPD);
(vetëm në NJZ 3 në koalicion me LIGËN DEMOKRATIKE TË BOSHNJAKËVE NË REPUBLIKËN E MAQEDONISË)

1.  ADEMI XHEVAT
 
2.  ALITI RAFIZ

3. ARIFI TEUTA

4. AHMETI ALI

5. BEXHETI BLERIM

6. BUXHAKU AGRON

7. VEJSELI ABDULADI

8. VELIU FAZLI

9. DURAKU SADULLA

10. JAKUPI ZIMRETE

11. JASHARI ADNAN

12. NEZIRI SAFET

13. POLLOZHANI AZIZ

14. SALIU SELVIJE

15. SELMANI AJSHE

16. SULEJMANI FADIL

17. HANI TAHIR

PARTIA DEMOKRATIKE SHQIPTARE

1. AJDINI NASER

2. DOGANI BESIM

3. KABA GARIB

4. KADRIU FLORA

5. MATOSHI RUZHDI

6. MEMETI VLORA
dorëheqje më 8.11.2006
në atë vend: RAMADANI AGIM deputet nga 24.11.2006

7. REXHEPI DAUT

8. SELMANI ELMAZE

9. SELMANI IMER
i zgjedhur për ministër të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë më 26.8.2006 në atë vend: IBISHI HAZBIJE deputete nga 14.9.2006

10. THAÇI MENDUH

11. XHAFERI ARBEN

PARTIA E RE SOCIAL-DEMOKRATE

1. ANASTASOVSKI IVAN

2. ZASHOV BLLAGOJ

3. JANKULLOVSKI ZHIVKO
i zgjedhur për ministër të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë më 26.8. 2006
në atë vend: SEKULLOVSKA MIRIJANA deputete nga 14. 9.2006

4. KUNOVSKA JAGNULLA

5. MISOVKSI GORAN

6. MITANOSKI VELE

7. PETKOVSKI TITO


VMRO- PARTIA POPULLORE

1. BOZHINOVSKA VALENTINA

2. GEORGIEVSKI LUPÇO

3. DONÇEV DANAIL

4. DODOVSKI MARJAN

5. JANEVSKA VESNA

6. OROVÇANEC GJORGJI


PËRTËRITJA DEMOKRATE E MAQEDONISË

1. POPOVSKA LILJANA

PARTIA PËR ARDHMËRI EVROPIANE

1. CANOSKI FIJAT