Pratenichki sostav
 
LEGJISLATURA E DEPUTETËVE


REZULTATET NGA ZGJEDHJET E DEPUTETËVE NË KUVENDIN E REPUBLIKËS SË MAQEDONISË TË MBAJTURA MË 15 SHTATOR 2002

BDI 13%   PDSH 6%    PPD 2%    PDP 1% LRM 1% Për Maqedoninë së  Bashku 49 %   VMRO-DPMNE  dhe PL 28 %


Zgjedhja e deputetëve u bë sipas sistemit proporcional.

Lidhja Socialdemokrate e Maqedonisë, Partia Liberal-demokrate, Liga  Demokrate e Boshnjakëve në Republikën e Maqedonisë, Partia e Bashkuar e Romëve të Maqedonisë, Partia Demokratike e Serbëve të Maqedonisë

1. GJORGJI SPASOV
2. QENAN HASIPI
3. ANA ANDOVA
4. ANDREJ ZHERNOVSKI
5. ANGELL DIMITROV
6. ANGELLKA PEEVA-LLAURENÇIQ
7. BLLAGOJ GOLLOMEOV
8. BORIS KONDARKO
9. BRANKO CËRVENKOVSKI
10. CVETANKA GASHOSKA
11. CVETANKA IVANOVA
12. CVETLE JANESKA
13. DRAGAN GJORGJIEV
14. ELEONORA PETROVA-MITREVSKA
15. ESAD RAHIQ
16. IGOR IVANOVSKI
17. ILIJA FILIPOVSKI
18. ILINKA MITREVA
19. IVAN ANASTASOVSKI
20. IVAN STOILLKOVIQ
21. JANQE VITANOVSKI
22. JANI MAKRADULI
23. JORDAN MIHAJLLOVSKI
24. JOVAN MANASIEVSKI
25. KAME PETROV
26. KAROLINA RISTOVA
27. KIRE GESHTAKOVSKI
28. KOSTA PRESHOSKI
29. LILJANA IVANOVSKA
30. LILJANA POPOVSKA
31. MITE NIKOLLOV
32. NATASHA BIKOVSKA
33. NEZHDET MUSTAFA
34. NIKOLLA QURKÇIEV
35. NIKOLLA APOSTOLLOVSKI
36. NIKOLLA B. KAMÇEV
37. NIKOLLA POPOVSKI
38. PETAR APOSTOLLOV
39. PETAR GOSHEV
40. LUPÇO JORDANOVSKI
41. RADMILLA SHEQERINSKA
42. RAFET MUMINOVIQ
43. RISTE BISLIMOVSKI
44. ROZA TOPUZOVA - KAREVSKA
45. SLLAVE ARSOSKI
46. SLLAVICA GËRKOVSKA
47. SLLAVICA STANKOVSKA
48. SLLAVKO PETROV
49. SLLOBODAN NAJDOVSKI
50. SONJA LEPITKOVA
51. TALE GERAMITÇIOSKI
52. TITO PETKOVSKI
53. TOME TROMBEV
54. TRIFUN KOSTOVSKI
55. VANÇO GJORGIEV
56. VLLADO BUÇKOVSKI
57. VLLADO ILIEVSKI
58. ZORAN SHAPURIQ
59. ZORAN TOMIQ

VMRO-Partia Demokratike për Unitet Nacional Maqedonas dhe Partia Liberale

1. ZHARKO KARAXHOSKI
2. GJORGJI OROVÇANEC
3. GJORGJI TRENDAFILLOV
4. GJORGE PALLOSHKOVSKI
5. ÇEDOMIR KRALEVSKI
6. ADNAN QAHIL
7. BLLAZHE STOJANOSKI
8. DRAGO SHAJNOSKI
9. EFTIM MANEV
10. GANKA SAMOILLOVSKA CVETANOVA
11. ILIJA KITANOSKI
12. ILIJA SËRBINOVSKI
13. KOCE TRAJANOVSKI
14. MARIJA KOJZEKLISKA
15. MARJAN GJORÇEV
16. MIHAJLLO GEORGIEVSKI
17. NIKOLLA GRUEVSKI
18. ORDANÇO TASEV
19. PETAR NAUMOVSKI
20. LUBÇO GEORGIEVSKI
21. LUBE BOSHKOSKI
22. LUBÇE MESHKOV
23. LUPÇO BALLKOVSKI
24. RISTANA LLALLALÇEVSKA
25. RISTO PEJOSKI
26. SASHKO KEDEV
27. SILVANA BONEVA
28. SLLOBODAN ÇASHULE
29. SLLOBODAN DANEVSKI
30. SPIRO MAVROVSKI
31. STOJAN ANDOV
32. VANÇO STAMENKOV
33. ZORAN KËRSTEVSKI

Bashkimi Demokratik për Integrim

1. ABDILAQIM ADEMI
2. AGRON BUXHAKU
3. ALI AHMETI
4. AZIZ POLLOZHANI
5. EJUP RRUSTEMI
6. FAZLI VELIU
7. GZIM OSTRENI
8. HAZBI LIKA
9. HUSEIN HUSEINXHEVAT
10. HISNI SHAQIRI
11. NAZMI BEQIRI
12. NEVZAT BEJTA
13. RAFIZ HALITI
14. TALAT XHAFERI
15. TEUTA ARIFI
16. XHELADIN SHATKU

Partia Demokratike Shqiptare

1. ARBEN XHAFERI
2. FATMIR ASANI
3. ILJAZ HALIMI
4. MENDUH THAÇI
5. RUZHDI MATOSHI
6. XHEVDET NASUFI
7. ZEJDI XHELILI

Partia për Prosperitet Demokratik

1. ABDYLADI VEJSELI

2. ISMET RAMADANI

Partia Demokratike Kombëtare

1. XHEZAIR SHAQIRI

Partia Socialiste

1. LUBISAV IVANOV-XINGO