Активности

Понеделник, 11 декември 2017 година

Пратеничката Славица Шуманска Митева на Третиот индустриски форум во Полска

Пратеничката Славица Шуманска Митева, од 8 до 10 декември 2017 година учествуваше на Третиот индустриски форум, кој во организација на Иститутот за источни студии од Полска се одржа во Карпач, Полска.

повеќе...

Понеделник, 11 декември 2017 година

Учество на собраниска делегација на Цетинскиот парламентарен форум

Делегација на Собранието на Република Македонија составена од пратениците: Јагода Шахпаска и Реџаил Исмаили од 7 до 8 декември 2017 година учествувашe на 19. Цетински парламентарен форум на тема: „Парламент и масовни комуникации", во Цетиње, Република Црна Гора.

повеќе...

Недела, 10 декември 2017 година

Средби на претседателот Џафери на маргините на Парламентарно безбедносниот форум во Вашингтон

На маргините на Парламентарно безбедносниот форум во Вашингтон, претседателот на Собрание на Република Македонија се сретна со координаторот на парламентарната група на владејачката партија ГЕРБ во Народното собрание на Република Бугарија, г. Цветан Цветанов.  

повеќе...

Петок, 8 декември 2017 година

Средба на претседателот Џафери со конгресмените Дејвид Прајс и Питер Роскам

За време на посетата во Вашингтон, претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, се сретна со долгогодишните пријатели на Македонија, конгресмените Дејвид Прајс и Питер Роскам. 

Двајцата конгресмени истакнаа дека се почестени што токму во Вашингтон имаат можност да се сретнат со претседателот на Собранието на Република Македонија и да разменат мислења во искрена и срдечна атмосфера. 

повеќе...

Петок, 8 декември 2017 година

Учество на претседателот Џафери на Парламентарно безбедносниот форум во Вашингтон

На покана од американскиот конгресмен Роберт Питинџер, претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, учествуваше на Парламентарно безбедносниот форум кој се одржа во американскиот Конгрес во Вашингтон. 

повеќе...

Четврток, 7 декември 2017 година, Вашингтон

Работна вечера во чест на претседателот Џафери насловена „Напредувањето на Македонија на демократскиот пат: Улогата на парламентот“ 

За време на посетата во Вашингтон, Националниот демократски институт, во соработка со партнерите кои работат во Република Македонија, организираше вечера во чест на претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери. 

повеќе...

Четврток, 7 декември 2017 година, Брисел

Груби до Кукан: Oчекуваме поддршка за реализација на барањата на Брисел

Претседателот на Комисијата за европски прашања и пратеник од ДУИ, г. Артан Груби, денеска во Брисел се сретна и со европратеникот г. Едвард Кукан. 

повеќе...

Четврток, 7 декември 2017 година, Брисел

Груби-Вајгл: Брисел да ги исполни очекувањата на Македонија

Претседателот на Комисијата за европски прашања на Собранието на Република Македонија, г. Артан Груби, ја заокружи својата дводневна посета на Брисел со средба со европратеникот, г. Иво Вајгл, кој е известител за Македонија, во Европскиот парламент.

повеќе...

Четврток, 7 декември 2017 година, Вашингтон

Средба на претседателот Џафери со американските конгресмени Питинџер, Адерхолд и Трот 

Во рамките на посетата на Соединетите Американски Држави, претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, оствари поединечни средби со конгресмените Роберт Питинџер, Роберт Адерхолд и Дејв Трот. 

повеќе...

Среда, 6 декември 2017 година, Брисел

Груби - Ауер: Брисел смело и со визија за целосна и обединета континентална Европа

Интензивната агенда на средби на високо ниво во Брисел, пратеникот Груби ја продолжи со г. Едвард Ауер, директор за Западен Балкан во канцеларијата на   г-ѓа Могерини, при Европската служба за надворешно дејствување.  

повеќе...

  • 1
  • 2
  • 3
  • ...
  • 22
  •