Pratenichki sostav
 
Пратенички состав

Петок, 22 септември 2017 година

Средба на претседателот Џафери со шефот на Мисијата на ОДИХР во Македонија, г-ѓа Одри Гловер

Претседателот на Собранието на Република Македонија, г.Талат Џафери, денеска оствари средба со Делегација на Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР за локалните избори, предводена од г. Одри Гловер, шеф на мисијата на ОДИХР во Македонија.

повеќе...

Четврток, 21 септември 2017 година

Средба на претседателот Џафери со Делегацијата на Комисијата за меѓународни односи на Домот на лордовите во Парламентот на Обединетото Кралство

Претседателот на Собранието на Република Македонија, г.Талат Џафери, денеска, во организација на Амбасадата на Обединетото Кралство во Република Македонија, оствари средба со делегација на Комисијата за меѓународни односи на Домот на лордовите во Парламентот на Обединетото Кралство, Лордот Брус Грокот и Баронесата Џин Кусинс.

повеќе...

Среда, 20 септември 2017 година

СРЕДБА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЏАФЕРИ СО АМБАСАДОРОТ НА СР ГЕРМАНИЈА ВО РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА, Н.Е. ТОМАС ГЕРБЕРИХ

Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, денеска оствари средба со новоименуваниот, вонреден и ополномоштен амбасадор на Сојузна Република Германија во Република Македонија, г. Томас Норберт Герберих. 

повеќе...

Четврток, 14 септември 2017 година

Средба на претседателот Џафери со Делегација на Националната гарда на Вермонт

Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, оствари средба со Делегација на Националната гарда на Вермонт, предводена од генерал-мајорот Стивен Креј. 

повеќе...

Вторник, 12 септември 2017 година

Средба на претседателот Џафери со претседателот на Државниот збор на Република Словенија, д-р Милан Брглез

Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, денеска оствари средба со претседателот на Државниот збор на Република Словенија, д-р Милан Брглез. Ова е прва официјална посета на Република Македонија од страна на претседател на Парламент во овој пратенички состав.

повеќе...

Четврток, 7 септември 2017 година

Средба на претседателот Џафери со државниот министер за надворешни работи на Јапонија, Н.Е. Казујуки Накане

На денешната средба со државниот министер за надворешни работи на Јапонија, Н.Е.Г. Казујуки Накане, претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, ја изрази својата благодарност и задоволство од посетата на високата јапонска делегација по повод отворањето на Јапонската амбасада во Република Македонија и изрази надеж дека ова ќе биде добра можност за интензивирање и продлабочување на заемните односи помеѓу двете земји. 

повеќе...

Среда, 6 септември 2017 година

Средба на претседателот Џафери со мексиканскиот амбасадор Бланко 

Претседателот на Собранието на Република Македонија г. Талат Џафери, денеска оствари  средба со вонредниот и ополномоштен амбасадор на Мексико во Република Македонија, г. Марко Антонио Гарсија Бланко.

повеќе...

Четврток, 31 август 2017 година

Средба на претседателот Џафери со министерот за надворешни работи на Република Грција Никос Коѕиас

Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, денеска оствари средба во рамките на неговата официјална посета на Република Македонија со г. Никос Коѕиас, министер за надворешни работи на Република Грција. На средбата беа присутни пратениците Ирена Стефоска и Африм Гаши.

повеќе...

Четврток, 31 август 2017 година

СРЕДБА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЏАФЕРИ СО ЕВРОПРАТЕНИЦИТЕ ВАЈГЛ, КУКАН И ФЛЕКЕНШТАЈН 

Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, денеска оствари средба со европратениците г. Иво Вајгл, г. Кнут Флекенштајн и г. Едуард Кукан, а на средбата беа присутни и претставници од Европскиот парламент и од Европската комисија.

повеќе...

Петок, 18 август 2017 година

Одговор на претседателот Џафери на писмото од претседателот на Владата, г. Заев во врска со прогресот и имплементацијата на Планот 3-6-9

Почитуван претседателе,
Примете ги мојата лична благодарност и благодарноста на пратениците на Собранието на Република Македонија, претставничкиот орган на граѓаните и носител на законодавната власт на Републиката, за искрените честитки за работењето во првите 100 дена на Собранието. 

повеќе...

  • 1
  • 2
  • 3
  • ...
  • 6
  •