Петок, 17 ноември 2017 година

СРЕДБА НА КООРДИНАТОРИТЕ НА ПОЛИТИЧКИТЕ ПАРТИИ СО ГЕНЕРАЛНИОТ СЕКРЕТАР НА ОБСЕ ГРЕМИНГЕР

Координаторите на пратеничките групи во Собранието на Република Македонија денеска остварија средба со генералниот секретар на ОБСЕ, г. Томас Гремингер, кој е во дводневна работна посета на Македонија. 

На средбата беа присутни: г. Томислав Тунтев од СДСМ, г. Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ , г. Африм Гаши од Движењето БЕСА и претставникот од ДУИ, г. Реџаиљ Исмаили.

повеќе...

 

 

Петок, 17 ноември 2017 година

ДА СЕ ИСКОРЕНИ СМЕСТУВАЊЕТО ДЕЦА ПОМЛАДИ ОД ТРИ ГОДИНИ ВО ИНСТИТУЦИИ 

Интерпартиската парламентарна група за правата на лицата со посебни способности (ИППГ) во Собранието на Република Македонија организираше работна средба на тема „Семејство за секое дете“.

повеќе...

 

Четврток, 16 ноември 2017 година

СРЕДБА НА ДЕЛЕГАЦИЈАТА НА ПАРЛАМЕНТАРНОТО СОБРАНИЕ НА СОВЕТОТ НА ЕВРОПА СО КАЗАХСТАНСКИОТ ЗАМЕНИК-МИНИСТЕР ВАСИЛЕНКО

Шефот на Делегацијата, г. Китев, во своето воведно обраќање на присутните им посака добредојде од името на Делегацијата, како и задоволство што се домаќини на висока делегација на земја која се смета за еден од столбовите на стабилноста во евроазискиот регион и прва земја од регионот на Централна Азија која е избрана за непостојана членка на Советот за безбедност на Обединетите нации за периодот 2017 - 2018 година. 

повеќе...

 

Петок, 17 ноември 2017 година

СОБРАНИСКА ДЕЛЕГАЦИЈА НА КОНФЕРЕНЦИЈА ВО БРИСЕЛ

Делегација на Собранието на Република Македонија во состав: Ивана Туфегџиќ, Агим Шаќири, Теута Биљали и Димитар Стевананџија, од 20 ноември (понеделник) ќе учествува на Конференција на тема: „Премостување на јазот помеѓу политиката за млади како и учеството во овие политики на младите парламентарци во земјите од Западен Балкан", во Европскиот парламент во Брисел, Кралството Белгија. 

повеќе...

 

Петок, 17 ноември 2017 година

УЧЕСТВО НА СОБРАНИСКА ДЕЛЕГАЦИЈА НА ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА „РЕГИОНАЛНАТА ПЕРСПЕКТИВА НА ЕВРОИНТЕГРАТИВНИОТ ПРОЦЕС НА ЗЕМЈИТЕ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН" ВО БРИСЕЛ

Делегација на Собранието на Република Македонија во состав: Артан Груби, Томислава Тунтев, Фадил Зендели и Никола Попоски, од понеделник, 20 ноември 2017 година, ќе учествуваат на Тркалезната маса на високо ниво на тема: „Регионалната перспектива на евроинтегративниот процес на земјите од Западен Балкан", во Европскиот парламент во Брисел, Кралството Белгија. 

повеќе...

 

Петок, 10 ноември 2017 година

ПОЛОЖУВАЊЕ ВЕНЦИ СВЕЖО ЦВЕЌЕ 

По повод 13 Ноември - Денот на ослободување на Град Скопје, делегација на Собранието на Република Македонија во состав: г. Илија Николовски, г. Диме Велковски, г-ѓа Ирена Стефоска и г. Драган Данев, на 13 ноември 2017 година (понеделник), ќе положи венец свежо цвеќе на: 

повеќе...

 

Четврток, 16 ноември 2017 година

СРЕДБА НА ПРАТЕНИКОТ ВЕСЕЛ МЕМЕДИ СО Г. АНТУН ХЕРЦЕГ И Г. ТИБОР ВАРДИ

Претседателот и пратеникот на НДП, г. Весел Мемеди оствари средба со г. Антун Херцег, претставник на ЕУ, одговорен за Западен Балкан, и политичкиот советник г. Тибор Варди.

повеќе...

 

Четврток, 16 ноември 2017 година

РАБОТНА СРЕДБА НА ПРАТЕНИКОТ СЕЛА СО Г. АНТУН ХЕРЦЕГ И Г. ТИБОР ВАРАДИ

Претседателот на Алијансата за Албанците, г. Зиадин Села, во придружба на потпретседателот на партијата, г. Агон Ферати, остварија работна средба со г. Антун Херцег, претставник на Европската Унија одговорен за Западен Балкан и политичкиот советник од Канцеларијата на ЕУ во Скопје, г. Тибор Варади.

повеќе...

 

Четврток, 16 ноември 2017 година

СРЕДБА НА ПРАТЕНИЧКАТА ПРЕНТОВИЌ СО ПОЛСКИОТ АМБАСАДОР МУЛТАНОВСКИ   

Денешната средба на претседателката на парламентарната група за соработка со Република Полска, г-ѓа Татјана Прентовиќ, со амбасадорот на Република Полска, Н.Е. Јацек Стефан Мултановски, помина во пријателска и конструктивна атмосфера, каде што беа разменети повеќе информации за досегашната соработка меѓу двете земји и тоа во повеќе области од општествениот, политичкиот и културниот живот.

повеќе...

 

Понеделник, 30 октомври 2017 година

„САХАРОВ“ ЗА ДЕМОКРАТСКАТА ОПОЗИЦИЈА НА ВЕНЕЦУЕЛА  

Демократската опозиција на Венецуела е овогодинешен добитник на наградата „Сахаров“, која ја доделува Европскиот парламент за слобода на мислата. 

повеќе...

 

Петок, 20 октомври 2017 година

ПАКЕТ МЕРКИ ЗА БЕЗБЕДНОСНА ЗАШТИТА НА ГРАЃАНИТЕ НА ЕУ

Европската комисија предложи пакет оперативни и практични мерки за борба против тероризмот, кои треба да се спроведат во текот на следните 16 месеци за подобра заштита на граѓаните на Европската Унија, со крајна цел обезбедување ефективна и вистинска безбедносна унија. 

повеќе...

 

Петок, 20 октомври 2017 година

АПЕЛ ЗА ПОМОШ ЗА ЖРТВИТЕ НА ТРГОВИЈА СО ЛУЃЕ

По повод Денот на Европската Унија за борба против трговијата со луѓе, кој се одбележа на 18 октомври, европратениците упатија апел до земјите од ЕУ за подобро спроведување на постојните закони и зголемување на поддршката за жртвите.

повеќе...