Pratenichki sostav
 
Пратенички состав

Среда, 20 февруари 2019 година

Џафери по средбите со Борисов и Захариева: Бугарија дава огромна поддршка за евроатлантските аспирации за Република Северна Македонија

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, оствари средба со премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов.

повеќе...

Среда, 20 февруари 2019 година

Џафери-Карајанчева: Ратификација на Протоколот е значаен чин  за граѓаните на двете држави

Денеска, Собранието на Република Бугарија, едногласно со 139 гласа „за“, го ратификуваше Протоколот на Северноатлантскиот сојуз за членство на Република Северна Македонија.

По ратификацијата, претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери и неговата колешка Цвета Карајанчева, одржаа прес-конференција на која го искажаа задоволството од свечениот чин на ратификација, кој е значаен  за граѓаните на двете држави.

повеќе...

Понеделник, 18 февруари 2019 година

Средба на претседателот Џафери со г. Крис Соха, раководител на Службата на Комисијата за односи со странство на Сенатот на САД

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, г. Талат Џафери, се сретна со г. Крис Соха, раководител на Службата на Комисијата за односи со странство на Сенатот на САД. Потенцирајќи ги извонредните билатерални односи, стратешкото партнерство меѓу двете држави и успешната соработка, особено на полето на одбраната, претседателот Џафери даде краток осврт на актуелната состојба во државата, со акцент на реформскиот процес.

повеќе...

Понеделник, 11 февруари 2019 година

Средба на претседателот Џафери со г. Миро Церар, министер за надворешни работи на Република Словенија

Во рамки на официјалната посета на Република Словенија, претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, се сретна со министерот за надворешни работи на Република Словенија, г. Миро Церар.

повеќе...

Понеделник, 11 февруари 2019 година

Средба на претседателот Џафери со Комисијата за прашања на ЕУ, Комисијата за одбрана и Групата за пријателство во Државниот Збор на Република Словенија

Делегацијата предводена од претседателот на Собранието, г. Талат Џафери, а во состав од претседателката на Пратеничката група за соработка со парламентот на Република Словенија, г-ѓа Нада Ципушева и членовите г-ѓа Фросина Ташевска Ременски и г-ѓа Шпреса Хадри, оствари средба со Комисијата за прашања на Европската унија, Комисијата за одбрана и Групата за пријателство во Државниот збор на Република Словенија.

повеќе...

Понеделник, 11 февруари 2019 година

Средба на претседателот Џафери со премиерот на Република Словенија, г. Марјан Шарец

Во продолжение не официјалната посета на Република Словенија, Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери и делегацијата се сретнаа со Претседателот на Владата на Република Словенија, г. Марјан Шарец.

повеќе...

Понеделник, 11 февруари 2019 година

СРЕДБА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЏАФЕРИ СО ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА РЕПУБЛИКА СЛОВЕНИЈА, Г. БОРУТ ПАХОР

Претседателот Џафери изрази благодарност за поддршката на Република Словенија во напорите за интегрирање на Република Македонија во НАТО и ЕУ. Тој истакна дека, земјата е свесна за патот кој што го помина, и тежината на одлуките нема да ги промени чувствата на граѓаните туку напротив, ќе ги зближи повеќе, преку заемна почит и разбирање.

повеќе...

Понеделник, 11 февруари 2019 година

Средба на претседателот Џафери со претседателот на Државниот Збор, г. Дејан Жидан

Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, и делегацијата  составена од претседателката и членовите на Пратеничката група за соработка на Собранието на Република Македонија со Парламентот на Република Словенија, г-ѓа Фросина Ташевска Ременски, г-ѓа Нада Ципушева и г-ѓа Шпреса Хадри, својата официјална посета во Република Словенија ја започнаа со средбата со домаќинот, претседателот на Државниот збор на Република Словенија, г. Дејан Жидан. 

повеќе...

Петок, 8 февруари 2019 година

Членовите на Антикорупциска дадоа свечени изјави 

За претседателка на Комисијата е избрана ревизорката Билјана Ивановска. За членови се избрани Владимир Георгиев, државен советник на секретаријатот на  Комисијата за спречување на корупција, Софка Пејовска Дојчиновска, раководител на сектор во Комисијата за  спречување на корупцијата,  Катица Николовска ревизор, Нури Бајрами вработен во Општина Гостивар, новинарот Горан Трпеноски и Салаи Шемши вработен во Општина Врашчиште.

повеќе...

Среда, 6 февруари 2019 година

СРЕДБА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЏАФЕРИ СО АМБАСАДОРКАТА НА ВЕЛИКА БРИТАНИЈА, Н.Е. РЕЈЧЕЛ ГАЛОВЕЈ

Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, денес имаше работна средба со амбасадорката на Велика Британија во Република Македонија, Н.Е. Рејчел Галовеј. Претседателот Џафери ја информираше амбасадорката за активностите на законодавниот  дом, за ратификацијата на Договорот од Преспа, реформските процеси и процесот на  одржување на претседателските избори.

повеќе...

  • 1
  • 2
  • 3
  • ...
  • 25
  •