Парламентите во светот

A 
Авганистан, Албанија, Алжир, Андора, АнголаАнтигва и Барбуда, АргентинаАвстралија, Австрија , Азербејџан
 
Б 
Бахами, Бангладеш, Барбадос, Белгија, Белорусија, Боцвана, Боливија, Босна и ХерцеговинаБразил, БугаријаБурунди, Бутан

В 
Велика БританијаВенецуела, Виетнам

Г
Габон, Гамбија, Гана, Грција, ГрузијаГвајанаГватемалаГерманија

Д 
Данска, Демократска Република Конго, Доминиканска Република

E 
Египет, ЕквадорЕстонија, Етиопија

З
Замбија, Зимбабве

И 
Индија, Индонезија, Ирак, Иран, Ирска, Исланд, ИталијаИзраел
 
Ј 
Јамајка, Јапонија, Јемен, ЈорданЈужна Африка
 
К 
Камбоџа, Камерун, Канада, Казакстан, Кенија, Кина, Киргистан, Конго, Костарика, КосовоКуба, Кувајт, Кипар,  
 
Л 
Лаос, Летонија, Лесото, Либан, Лихтенштајн, Литванија, Луксембург
 
M 
Мадагаскар, Македонија, Малдиви, Малезија, Малта, МарокоМаршалски островиМексико, Микронезија, Молдавија, Монако, Монголија
 
Н

Непал, Нигер, Нигерија, НикарагваНорвешка, Нов Зеланд 
 
О
Оман
 
П
ПакистанПанама, Папуа Нова Гвинеја, Перу, Полска, Португалија
 
Р 
Република Кореја, Руанда, Романија, Руска Федерација
 
С
Самоа, Сан Марино, Саудиска Арабија, Сингапур, Сирија, Соединети Американски Држави, Словачка, Словенија, Србија, Судан, Свази, Света Луција 

Т 
Таџикистан, Тајланд, Танзанија, Того, Тонга, Тринидад и Тобаго, Тунис, Турција

У
Уганда, Обединети Арапски Емирати, Украина,Унгарија,Уругвај, Узбекистан,

Ф 
Фиџи, Филипини, Финска, Франција

Х 
ХондурасХрватска

Ц
Црна Гора
 
Ч 
Чешка РепубликаЧиле
 
Ш 
Шпанија, Шри Ланка, Шведска, Швајцарија

 
Веб-страницата на Собранието користи колачиња (cookies).

Колачињата се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство.