Европарламентот се залага за европска перспектива на Западе...Четврток, 14 април 2011 година

Европарламентот се залага за европска перспектива на Западен Балкан

„Европа треба да биде отворена за проширување, а земјите од регионот мораат да ја завршат својата домашна задача“, истакна унгарскиот премиер, г. Виктор Орбан, на Заедничкиот парламентарен состанок во Брисел на тема „Западен Балкан - кон поинтегрирана Европа“

Прочитај повеќе

„Западен Балкан - кон поинтегрирана Европа“ 13.4.11...Среда, 13 април 2011 година

„Западен Балкан - кон поинтегрирана Европа“

Развојот на земјите од Западен Балкан, ќе биде во фокусот на средбата која денеска и утре ќе се одржи во Брисел, во организација на Европскиот парламент и Унгарското народно собрание

Прочитај повеќе

Пролетна седница на ПACE 11.4.11...Понеделник, 11 април 2011 година

Пролетна седница на Парламентарното собрание на Советот на Европа

Парламентарното собрание на Советот на Европа, од 11 дo 15 април, ќе одржи пролетна седница во Стразбур, на која во фокусот ќе биде утрешната раправа за религиозните размери на меѓукултурниот дијалог

Прочитај повеќе

Меѓународен ден на Ромите 8.4.11...Петок, 8 април 2011 година

Меѓународен ден на Ромите

Денеска, 8 април, е Меѓународен ден на Ромите, кој се одбележува од 1971 година, кога на Првиот светски конгрес на Ромите во Лондон е одлучено единственото име за овој народ да е Роми, усвоено е ромското сино-зелено знаме, а песната „Џелем, џелем“ е прогласена за ромска химна

Прочитај повеќе

Европратениците кажаа „да“ по Резолуцијата за напредокот на...Четврток, 7 април 2011 година

Европратениците кажаа „да“ по Резолуцијата за напредокот на Македонија

Со 506 гласови „за“ и по 44 „против“ и „воздржани“, Европскиот парламент ја усвои Резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот кон членство во Европската унија

Прочитај повеќе

Меѓународен ден против хомофобија 17.5.11...Вторник, 17 мај 2011 година

Меѓународен ден против хомофобија и трансфобија

На 17 мај 1990 година Светската здравствена организација, на Главното собрание, објави дека „хомосексуалноста не е болест, пореметување или перверзија“. Денеска, ширум светот се одбележува Меѓународниот ден против хомофобија и трансфобија

Прочитај повеќе

Завршува претседавањето на Турција со Комитетот на министри...Среда, 11 мај 2011 година

Завршува претседавањето на Турција со Комитетот на министрите на Советот на Европа

На крајот од денешната 121. седница на министрите за надворешни работи на 47-те земји-членки на Советот на Европа, која се одржува во Истанбул, Украина ќе го преземе од Турција претседателството со Комитетот на министрите

Прочитај повеќе

Украина го презеде претседателството со Комитетот на минист...Четврток, 12 мај 2011 година

Украина го презеде претседателството со Комитетот на министри

Заштитата на правата на децата, зајакнувањето на демократијата, почитувањето на законодавството и заштитата на човековите права, се главните приоритети на кои ќе се фокусира Украина, која во наредните шест месеци ќе претседава со Комитетот на министри на Советот на Европа

Прочитај повеќе

Пленарна седница на Европарламентот 10.5.11...Вторник, 10 мај 2011 година

Пленарна седница на Европарламентот

Од 9 до 12 мај, Европскиот парламент одржува пленарна седница во Стразбур. Како дел од неа, денеска, заедно со претседателот на Европската комисија, г. Жозе Мануел Баросо, европратениците ќе расправаат за миграцијата и азилот, за плановите за создавање на механизам кој им овозможува на државите-членки на Европската унија повторно да воведат гранична контрола во Шенген-зоната

Прочитај повеќе

Фестивал на Европа и отворени денови на Европарламентот 6.5...Петок, 6 мај 2011 година

Фестивал на Европа и отворени денови на Европарламентот

Утре, европските институции во Брисел организираат Фестивал на Европа, на кој ќе се одбележи годишнината од Декларацијата на Робер Шуман од 1950 година. Истиот ден ќе се одржат годинешните отворени денови на Европскиот парламент во Брисел, а ден подоцна и во Стразбур

Прочитај повеќе

Дваесет и пет години од нуклеарната катастрофа во Чернобил ...Вторник, 26 април 2011 година

Дваесет и пет години од нуклеарната катастрофа во Чернобил

Генералното собрание на Обединетите нации денеска ќе одржи специјална седница посветена на 25-годишнината од нуклеарната катастрофа во Чернобил, на која ќе се расправа за јакнењето на меѓународната соработка во истражувањето и минимизирање на последиците од катастрофата.

Прочитај повеќе

Филм сниман во Македонија доби награда од Советот на Европа...Понеделник, 18 април 2011 година

Филм сниман во Македонија доби награда од Советот на Европа

Филмот„Како да ме нема“ во ирско-шведско-македонска копродукција на режисерот Хуанита Вилсон, е добитник на филмската награда „FACE“, која ја доделува Советот на Европа за придонес кон развојот на човековите права преку филмот. Најголемиот дел од овој филм е сниман токму во нашата земја, со главна улога на македонската актерка Наташа Петровиќ и учество на голема македонска екипа, а е поддржан од Филмскиот фонд на Република Македонија

Прочитај повеќе

Конференција за иднината на Европскиот суд за човекови прав...Вторник, 26 април 2011 година

Конференција за иднината на Европскиот суд за човекови права

Турското претседателство со Комитетот на министри на Советот на Европа, денеска и утре, во Измир, е домаќин на Конференција на високо ниво за иднината на Европскиот суд за човекови права.

Прочитај повеќе

Нови предлози за европските избори 19.4.11...Вторник, 19 април 2011 година

Нови предлози за европските избори

Комисијата за уставни прашања на Европскиот парламент најави засилување на легитимноста на Парламентот преку нови предлози за европските избори, кои ќе бидат ставени на гласање на пленарната седница во јуни

Прочитај повеќе

Тристепен пристап во борбата со тероризмот 19.4.11...Вторник, 19 април 2011 година

Тристепен пристап во борбата со тероризмот

Советот на Европа е домаќин на посебниот состанок на Комитетот за борба против тероризмот, кој од 19 до 21 април во Стразбур ќе собере повеќе меѓународни, регионални и субрегионални организации

Прочитај повеќе
123    
Click