UЕ lajme

E hënë, 9 maj 2016 

Papa Françesku u shpërblye për promovim të vlerave evropiane 

Kreu i kishës katolike romake, papa Françesku, është fitues i çmimit të sivjetshëm "Karloja i madh" për përpjekjet e bëra në promovimin e vlerave evropiane për paqe, tolerancë, ngushëllim dhe solidaritet". 

më shumë...

E hënë, 9 maj 2016 

Dita e Evropës 

Kontinenti i vjetër e feston 9 majin - Dita e Evropës, kur shënohet përvjetori i Deklaratës historike të ministrit francez të Punëve të Jashtme Robert Shuman, i cili më 9 maj 1950 propozoi model të ri të bashkëpunimit ekonomik dhe politik në Evropë, përkatësisht formim të Komunitetit Evropian për Qymyr dhe Çelik.

më shumë...

E hënë, 18 janar 2016 

SEANCA PLENARE E EUROPARLAMENTIT 

Parlamenti Evropian, nga 18 deri më 21 janar, mban seancë plenare në Strasburg, në kuadër të së cilës nesër do të mbahet debat me kryetarët e Këshillit Evropian dhe të Komisionit Evropian, z. Donalld Tusk dhe z. Zhan-Kllod Junker, për rezultatin nga samiti i dhjetorit i liderëve të BE-së në Bruksel, në lidhje me migrimin, terrorizmin dhe referendumin britanik. 

më shumë...

E enjte, 14 janar 2016 

VROCLLAV DHE SAN SEBASTIAN - QYTETE EVROPIANE TË KULTURËS PËR VITIN 2016 

Qyteti Vrocllav i Polonisë dhe San Sebastian i Spanjës, do të jenë kryeqendra evropiane të kulturës në vitin e ri 2016. 

më shumë...

E enjte, 3 dhjetor 2015

FTESË MALIT TË ZI PËR ANËTARËSIM NË NATO 

Ministrat e Punëve të Jashtme të NATO-s dje vendosën ta ftojnë Malin e Zi t'i fillojë negociatat që të bëhet vend i 29-të anëtar i Aleancës veri-atlantike. 

më shumë...

E martë, 24 nëntor 2015 

"LUKS" PËR FILMIN "MUSTANG" 

Çmimin filmik vjetor "Luks" në Parlamentin Evropian e fitoi filmi "Mustang" (Franca, Gjermania, Turqia dhe Katari) të regjisores Deniz Gamze Erguven. 

më shumë...

E hënë, 23 nëntor 2015 

SEANCA PLENARE E PARLAMENTIT EVROPIAN 

Parlamenti Evropian nga 23 deri 26 nëntor do të mbahet seancë plenare në Strasburg, në fokus të së cilës do të jetë debati të mërkurën për sulmet në Paris dhe masat për luftë kundër terrorizmit. 

më shumë...

E hënë, 16 nëntor 2015 

E PREMTE 13 - DITË ZIE PËR EVROPËN 

Me rastin e sulmeve terroriste që ndodhën të premten në Paris, shefat e shteteve dhe qeverive të BE-së dhe institucionet e saj, dhanë deklaratë të përbashkët, në të cilën theksuan se ky akt i turpshëm i terrorizmit, që do të thotë sulm ndaj gjithë Evropës, do të arrijë efekt të kundërt me qëllimin e tij, e cila duhej të shkaktojë ndarje, frikë dhe urrejtje. 

më shumë...

E martë, 10 nëntor 2015 

TRE FILMA NË KONKURRENCË PËR ÇMIMIN "LUKS" 

Eurodeputetët kanë mundësi të votojnë për filmin më të mirë evropian, i cili do ta fitojë çmimin "Luks", duke zgjedhur ndërmjet filmave "Mediteran", "Mustang" dhe "Leksion". Të gjithë tre filmat përfshijnë çështje sociale evropiane moderne, si imigrimi, roli i traditave konservatore lokale dhe problemet ekonomike në shoqëri. 

më shumë...

E martë, 10 nëntor 2015 

REKOMANDIMI I SHTATË PËR MAQEDONINË PËR FILLIMIN E NEGOCIATAVE PËR ANËTARËSIM NË BE 

Komisioni Evropian sot e publikoi Raportin për progresin e Republikës së Maqedonisë, sipas të cilit vendi ynë për së shtati herë me radhë mori rekomandim për fillimin e negociatave për anëtarësim në BE, kësaj here e kushtëzuar me zbatimin e tërësishëm të marrëveshjes së korrikut dhe realizimin e reformave të rekomanduara. 

më shumë...

  • 1
  • 2
  • 3
  • ...
  • 7
  •         
Ueb faqja e Kuvendi përdor biskotat (cookies).

Biskotat (cookies) përdoren për të përmirësuar përvojën Tuaj të përdoruesit.