„Лукс“ за филмот „Мустанг“...

Вторник, 24 ноември 2015 година

„Лукс“ за филмот „Мустанг“

Годишната филмска награда „Лукс“ на Европскиот парламент ја доби филмот „Мустанг“ (Франција, Германија, Турција и Катар) на режисерката Дениз Гамзе Ергувен.

Прочитај повеќе

Пленарна седница на Европскиот парламент 23.11.15...

Понеделник, 23 ноември 2015 година

Пленарна седница на Европскиот парламент 

Европскиот парламент од 23 до 26 ноември ќе одржи пленарна седница во Стразбур, во чиј фокус ќе биде дебатата во среда за нападите во Париз и мерките за борба против тероризмот.

Прочитај повеќе

Петок 13-ти - Европски ден на жалост ...

Понеделник, 16 ноември 2015 година

Петок 13-ти - Европски ден на жалост 

По повод петочните терористички напади во Париз, шефовите на држави и влади на Европската унија и нејзините институции, дадоа заедничка изјава, во која истакнаа дека тој срамен чин на тероризам што значи напад на цела Европа, ќе постигне спротивен ефект од својата цел, која требаше да донесе поделби, страв и сеење омраза. 

Прочитај повеќе

Три филмови во конкуренција за наградата „Лукс“...

Вторник, 10 ноември 2015 година

Три филмови во конкуренција за наградата „Лукс“

Европските пратеници имаат можност да гласаат за најдобар европски филм, кој ќе ја освои наградата „Лукс“, избирајќи меѓу филмовите „Медитеран“, „Мустанг“ и „Лекција“.

Сите три филмови опфаќаат современи европски социјални прашања, како имиграцијата, улогата на локалните конзервативни традиции и економските проблеми во општеството.

Прочитај повеќе

Седма препорака за Македонија за почеток на преговори за чл...

Вторник, 10 ноември 2015 година

Седма препорака за Македонија за почеток на преговори за членство во ЕУ

Европската комисија денеска го објави Извештајот за напредокот на Република Македонија, според кој нашата земја по седми пат во низа доби препорака за почеток на преговорите за членство во Европската унија, овојпат условена со целосно спороведување на  јулскиот политички договор од Пржино и реализирање на препорачаните реформи.

Прочитај повеќе

Арапскиот блогер Бадави награден за слобода на мислата...

Четврток, 5 ноември 2015 година

Арапскиот блогер Бадави награден за слобода на мислата

Европскиот парламент ја додели овогодинешната награда „Сахаров“ за слобода на мислата на Раиф Бадави, блогер и активист за човекови права од Саудиска Арабија, кој беше уапсен во 2012 година, а подоцна и осуден на 10 години затвор, 1.000 удари со камшик и висока парична казна за навреда на исламските вредности на неговата интернет-страница „Слободни саудиски либерали“, на која промовира социјална, политичка и верска дебата.  

Прочитај повеќе

ЕУ воведува забрана на роаминг...

Среда, 28 октомври 2015 година

ЕУ воведува забрана на роаминг

Целосна забрана на роаминг надоместок за повикување, испраќање на текстуални пораки и користење мобилен интернет во странство во земјите од Европската унија, ќе стапи на сила на 15 јуни 2017 година - беше одлучено на пленарната седница на Европскиот парламент во Стразбур. Исто така, беше усвоен и предлогот за јасни правила за правото на пристап до интернет во ЕУ. 
Прочитај повеќе

Европарламентот со седница во Стразбур...

Понеделник, 26 октомври 2015 година

Европарламентот со седница во Стразбур

Од 26 до 29 октомври, Европскиот парламент одржува пленарна седница во Стразбур, на која, меѓу другото, ќе се одржи дебата со претседателот на Европскиот совет, г. Доналд Туск и претседателот на Европската комисија, г. Жан-Клод Јункер, во врска со приливот на бегалци од западнобалканската рута, соработката со Турција и разговорите со земјите од Африка.

Прочитај повеќе

Пленарна седница на Европарламентот 14.10.15...

Среда, 14 октомври 2015 година

Пленарна седница на Европарламентот

Европскиот парламент во Брисел денеска одржува пленарна седница, во пресрет на ЕУ Самитот на шефови на држави и влади, кој ќе се реализира во наредните два дена.

Прочитај повеќе

Пленарна седница на Европарламентот 8.10.15...

Четврток, 8 октомври 2015 година

Пленарна седница на Европарламентот

Од почетокот на оваа седмица, Европскиот парламент одржува пленарна седница во Стразбур, во рамките на која вчера се одржа дебата меѓу лидерите на политичките групи и претседателот на Република Франција, г. Франсоа Оланд и канцеларот на Сојузна Република Германија, г. Ангела Меркел, а во врска со заедничко решавање на актуелните предизвици со кои се соочува Европската унија.

Бегалската криза е причина за овој прв заеднички настап на лидерите на Франција и Германија во Европарламентот после падот на Берлинскиот ѕид во 1989 година.

Прочитај повеќе
1234...9          
Click