Два македонски филма во конкуренција за европската награда ...

Понеделник, 1 јули 2019 година

Два македонски филма во конкуренција за европската награда „Лукс“

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар-Митевска и „Медена земја“ во режија на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, се дел од номинираните филмови за наградата „Лукс“ на Европскиот парламент.

Прочитај повеќе

Европската комисија ја додели новинарската награда „Лоренцо...

Четврток, 20 јуни 2019 година

Европската комисија ја додели новинарската награда „Лоренцо Натали“

Како признание за значајноста од независно, добро информирано и веродостојно новинарство за развојот на целиот свет, Европската комисија ја додели Наградата за медиуми „Лоренцо Натали“ на тројца новинари, избрани од експерти од областа на новинарството и развојот, и тоа: Голема награда за Гленда Жирон Кастро, Европска награда за Себастиен Рукс и награда за најдобар новинар за Зое Таби.

Прочитај повеќе

Позитивен извештај од Европската комисија...

Среда, 29 мај 2019 година

Позитивен извештај од Европската комисија

Денеска Европската комисија, преку еврокомесарот за проширување Јоханес Хан и високата претставничка за надворешна политика Федерика Могерини, во Брисел го објави Извештајот за напредокот на Република Северна Македонија, со кој препорачува отворање на преговорите за членство во Европската Унија.

Прочитај повеќе

Родовата еднаквост приоритет за Европската комисија...

Петок, 8 март 2019 година

Родовата еднаквост приоритет за Европската комисија

По повод Меѓународниот ден на жената – 8 Март, Европската комисија се осврна на женските права во Европа и во странство. 

Прочитај повеќе

Потпишан Протоколот за пристапување во НАТО...

Среда, 6 февруари 2019 година

Потпишан Протоколот за пристапување во НАТО

Во седиштето на НАТО во Брисел, денеска, беше потпишан Протоколот за пристапување на Република Северна Македонија во Алијансата. Протоколот го потпишаа постојаните претставници на 29-те членки на НАТО и министерот за надворешни работи на нашата земја, Никола Димитров.

Прочитај повеќе

Романија нов претседавач со Советот на ЕУ...

Петок, 11 јануари 2019 година

Романија нов претседавач со Советот на ЕУ 

Со почетокот на 2019 година, Романија стана новиот претседавач со Советот на Европската Унија, за прв пат откако стана дел од европското семејство во 2007 година. 

Прочитај повеќе

Пловдив и Матера - европски престолнини на културата...

Вторник, 8 јануари 2019 година

Пловдив и Матера - европски престолнини на културата 

Бугарскиот град Пловдив и италијанскиот Матера ја добија титулата европски престолнини на културата за 2019 година.

Прочитај повеќе

Наградата „ЛУКС“ за филмот „Жена во војна“...

Среда, 14 ноември 2018 година

Наградата „ЛУКС“ за филмот „Жена во војна“

Драмата-комедија „Жена во војна“ (Woman at War) на Бенедикт Ерлингсон е добитник на наградата „ЛУКС“ за 2018 година на Европскиот парламент.

Станува збор за енергична, еколошка и феминистичка драма-комедија, во исландско-француско-украинска продукција, за една жена која ѝ прогласува војна на локалната алуминиумска индустрија во висорамнините на Исланд. Филмот претставува вистински повик за граѓанска отпорност, да се бори и да се спаси природата од индустрискаа алчност и хегемонија.
Прочитај повеќе

„Сахаров“ за украинскиот филмски режисер Олег Сенцов...

Петок, 26 октомври 2018 година

„Сахаров“ за украинскиот филмски режисер Олег Сенцов

Украинскиот филмски режисер Олег Сенцов е годинешниот добитник на наградата „Сахаров“ на Европскиот парламент за слобода на мислата. 

Прочитај повеќе

Почеток на скининг-процесот за преговорите меѓу Република М...

Четврток, 27 септември 2018 година

Почеток на скрининг-процесот за преговорите меѓу Република Македонија и ЕУ

Делегација од Република Македонија, составена од 43 претставници на министерства и институции, денеска во Брисел го започнува скрининг-процесот како подготовка за почеток на преговорите за полноправно членство на нашата земја во Европската Унија.

Прочитај повеќе
1234     
Click