Соопштенија

20 мај 2022 година

Реакција од претседателот Џафери

„Што ѝ ветил Талат Џафери на делегацијата од Чеченија која била во посета на Собранието?“ е прашање кое нема одговор затоа што Претседателот немал средба со делегација од Чеченија. 

повеќе...

Петок, 20 мај 2022

Положување свежо цвеќе по повод 24 Мај - Денот на сесловенските просветители „Св.Кирил и Методиј"

Делегација на Собранието, предводена од потпретседателот Горан Мисовски, во состав Даниела Маркоска и Зоран Коцевски, по повод одбележување на 24 Мај - Денот на сесловенските просветители „Св.Кирил и Методиј", на 20 мај 2022 година (петок), во 12:00 часот, ќе положи венец свежо цвеќе пред споменикот на „Св.Кирил и Методиј" на платото на Универзитетот „Св.Кирил и Методиј"- Скопје.

повеќе...

Вторник, 17 мај 2022

Работна посета на Комитетот за односи меѓу заедниците на Општина Струга

Комитетот за односи меѓу заедниците на 20 мај 2022 година (петок) ќе оствари работна посета и средба со Комисијата за односи меѓу заедниците на Општина Струга, со градоначалникот на Општината, д-р Рамис Мерко и претседателката на Советот на Општината, Арбереша Влаши, со цел реализација на Програмата за работа на Комитетот за 2022 година за соработка со Комисиите за односи меѓу заедниците на локално ниво.

повеќе...

Вторник, 17 мај 2022

Работен доручек на Александар Николоски со францускиот амбасадор Бомгартнер

Александар Николоски, претседател на Националниот совет за евроинтеграции, на 20 мај 2022 година (петок), во Француската резиденција во Скопје ќе оствари работен доручек со амбасадорот на Француската Република, Н.Е. Сирил Бомгартнер и заменик-директорите на Директоратот за ЕУ и Директоратот за Континентална Европа од Министерството за надворешни работи на Француската Република.

повеќе...

Вторник, 17 мај 2022

Учество на Александар Николоски на дискусија за демократијата во Европа

Александар Николоски, претседател на Националниот совет за евроинтеграции, на 19 мај 2022 година (четврток), ќе учествува во дискусија насловена „Демократијата во Европа - 30 години по Договорот од Мастрихт: Нови дилеми за европската иднина и проширувањето“, во организација на Европското движење во Република Северна Македонија, канцеларијата на Фондацијата Конрад-Адхенауер во Скопје и Центарот за европски студии Вилфрид Мартенс од Брисел.

повеќе...

Четврток, 12 мај 2022

Јавна расправа за Предлог-планот на активности за унапредување на родовата сензитивност

Комисијата за еднакви можности на жените и мажите на Собранието на 13 мај 2022 година (петок), во 13:00 часот, во Сала „Борис Трајковски“, ќе ја одржи својата Осма седница, на која ќе има јавна расправа на тема: „Предлог-план на активности за унапредување на родовата сензитивност на Собранието на Република Северна Македонија 2022 - 2024“.

повеќе...

Петок, 6 мај 2022

ПОЛОЖУВАЊЕ СВЕЖО ЦВЕЌЕ ПО ПОВОД 9 МАЈ

Делегација на Собранието, во состав Даниела Маркоска, Зоран Коцевски и Мерита Колчи-Хоџаџику, по повод 9 Мај - Денот на победата над фашизмот, на 9 мај 2022 година (понеделник), ќе положи свежо цвеќе:

повеќе...

Среда, 4 мај 2022

Делегација на Управувачката група на Собранието на студиска посета во Шведска

Делегација на Управувачката група на Собранието на Република Северна Македонија, во состав: Фадил Зендели, претседател и членовите Маја Морачанин, Мартин Костовски, Александар Велјановски, Гордана Силјановска-Давкова, Арбана Пашоли, Халил Снопче, Снежана Калеска-Ванчева и Дафина Стојаноска, ќе престојува во втора студиска посета на шведскиот законодавен дом на 5 и 6 мај 2022 година, на покана на пратениците на Риксдагот, членови на Управувачката група за соработката за демократски развој.

повеќе...

Вторник, 3 мај 2022

ПОЛОЖУВАЊЕ ЦВЕЌЕ НА ГРОБОТ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

По повод 119 години од смртта на Гоце Делчев, собраниска делегација предводена од потпретседателот Горан Мисовски, во состав: Марија Георгиевска и Бети Стаменкоска-Трајкоска, на 4 мај 2022 (среда), во 10:30 часот во црквата „Свети Спас“, на гробот на Гоце Делчев, ќе положи венец свежо цвеќе. 

повеќе...

Петок, 29 април 2022

ДОДЕЛУВАЊЕ НА ДРЖАВНАТА НАГРАДА „ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ“

На 4 мај 2022 година (среда), во Кристалната сала во Собранието, во 12:00 часот, Одборот за доделување на државната награда „Гоце Делчев“ ќе ја додели наградата „Гоце Делчев“ за 2022 година за особено значајни остварувања од интерес за Република Северна Македонија во областа на науката.

повеќе...

  • 1
  • 2
  • 3
  • ...
  • 7
  •         
Веб-страницата на Собранието користи колачиња (cookies).

Колачињата се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство.