Активности

Понеделник, 23 мај 2022

Мултиетничката разновидност во државата e извор на сила и просперитет

Комитетот за односи меѓу заедниците денеска ја одржа 11. Седница, на која на дневен ред беше Договорот за меѓусебна соработка, координација и спроведување на активности, имплементација и реализација на проекти од заеднички интерес со Интерпартиската парламентарна група (ИППГ) за поддршка на правата на Ромите, нивна инклузија и интеграција во Република Северна Македонија.

повеќе...

Понеделник, 23 мај 2022

Комитетот за односи меѓу заедниците во работна посета на Струга                                       

Со цел реализација на Програмата за работа на Комитетот за односи меѓу заедниците за 2022 г., во делот за соработка со комисиите за односи меѓу заедниците на локално ниво, на 20 мај 2022 г., Комитетот оствари работна посета и средба со Комисијата за односи меѓу заедниците на општина Струга, со градоначалникот на општината д-р Рамис Мерко и претседателката на Советот на општината, Арбереша Влаши. 

повеќе...

Петок, 20 мај 2022

АРТА БИЛАЛИ ЗЕНДЕЛИ НА СОСТАНОК ВО УКРАИНА

Шефицата на Делегацијата од Собранието на Република Северна Македонија во Парламентарното собрание на НАТО, како член на Интерпарламентарниот совет ПС на НАТО и Украина, заедно со колегите од земјите членки на Алијансата, на покана на Полскиот парламент, оствари вонредна посета на Жешов, Република Полска и Лавов, Украина.

повеќе...

Четврток, 19 мај 2022

Учество на работилница во организација на проектот „Нордиска поддршка за напредокот на Северна Македонија“

Во рамките на проектот „Нордиска поддршка за напредокот на Северна Македонија“ финансиран од Кралството Норвешка и Кралството Шведска,кој го имплементира Канцеларијата на ОН за проектни услуги – УНОПС,  денес и утре се одржува работилница во Гевгелија на тема „Зајакнување на улогата на собраниската служба во процесот на вршење на нивната работа за поддршка на пратениците во процесот на донесување на законите“.

повеќе...

19 мај 2022 година

Делегација на Собранието присуствуваше на седница на германскиот Бундестаг

Денес делегацијата на Собранието присуствуваше на пленарна седница на Бундестагот, каде што претседателката и пратениците на Бундестагот го поздравија претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери. 

повеќе...

Четврток, 19 мај 2022

Пратениците Таневски и Јованчев на состанок на парламентарниот Пленум на Енергетската заедница 

Пратениците Лазе Таневски и Зоранчо Јованчев, членови на Комисијата за економски прашања на Собранието на Република Северна Македонија, учествуваа на состанок на парламентарниот Пленум на Енергетската заедница посветен на тековната безбедност во снабдувањето со енергија, во организација на Секретаријатот на Енергетската заедница, кој се одржа  на 17 мај 2022 година, во Брисел, во Европскиот парламент.

повеќе...

Четврток, 19 мај 2022

Собраниска делегација на пролетната конференција на ПД-ЦЕИ

На редовната пролетна сесија на парламентарниот комитет на ПД-ЦЕИ, која се одржа во Софија, Р.Бугарија, која воедно е и претседавач со ЦЕИ оваа 2022 година, учествуваше и делегацијата на ПД-ЦЕИ од Собранието на Република Северна Македонија, составена од пратениците Арбен Зибери и Кастриот Реџепи.  

повеќе...

Среда, 18 мај 2022

Средба на делегација на Собранието со Мануел Сарацин

Во попладневната сесија политички разговори во рамките на Студиската посета на Бундестагот делегацијата на Собранието оствари средба со специјалниот пратеник на Владата на Федерална Република Германија, г. Мануел Сарацин. 

повеќе...

Среда, 18 мај 2022

Средба Иванова-Милер

Генералната секретарка на Собранието на Република Северна Македонија г-ѓа Цветанка Иванова во рамките на Студиската посета во Берлин, оствари средба со директорот на Германскиот Бундестаг, државен секретар др. Лоренц Милер на која ja потенцираше  потребата и можноста за продолжување на соработка меѓу двата Парламента на ниво на собраниска служба. 

повеќе...

Среда, 18 мај 2022

Клубот на пратенички на изложба „Жени во занаетчиството“

Денеска Клубот на пратенички на Собранието на Република Северна Македонија по повод деновите на занаетчиството ја посети изложбата на жени-занаетчики на платото во резиденцијата на претседателот на државата, на покана на Центарот за управување со промени (ЦУП), а домаќинка на настанот беше првата дама, Елизабета Ѓоргиевска-Пендаровска. 

повеќе...

  • 1
  • 2
  • 3
  • ...
  • 68
  •                                                                      
Веб-страницата на Собранието користи колачиња (cookies).

Колачињата се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство.